Przemiennik SR9PS
Częstotliwość: TX: 439,2500 MHz RX: 431,6500 MHz CTCSS 67,0Hz Echolink 710084
Przemiennik SR9PS zbudowany został w oparciu na o dwa profesjonalne radiotelefony typu „Motorola” serii GM300 (odbiornik), oraz GM900 ( nadajnik). Oba radyjka zostały zaprogramowane i „dopieszczone” przez Andrzeja SP9N. Nadajnik pracuje z mocą 15 W zgodnie z pozwoleniem radiowym.
Sygnał z anteny jest doprowadzony poprzez sześciokomorowy duplekser UHF SGQ889 zestrojony fabrycznie i korekcyjnie zestrojony dzięki uprzejmości Andrzeja SP9N na dokładne częstotliwości RX/TX przemiennika.
Jako antena przemiennika pracuje klubowa antena Diamond X510 zainstalowana na 8 metrowym maszcie na dachu budynku MOK w Pszowie. Wysokość umieszczenia anteny wynosi ok 320 m nad poziomem morza.
Kontroler pracy przemiennika został skonstruowany w oparciu o mikrokomputer Raspberry Pi 3 i oprogramowanie na systemie operacyjnym Linux o nazwie SvxLink, które oprócz sterownia pracą samego toru radiowego pozwala na pracę przemiennika w sieci Echolink .
Sygnały sterujące oraz sygnały audio ze względu na bezpieczeństwo i możliwość przepięć elektrostatycznych i atmosferycznych , są odseparowane od nadajnika i odbiornika za pomocą modułu separującego zawierającego dwa transformatory audio niskiej częstotliwości oraz dwa kanały sterujące sygnałami odbioru SQL i nadawania PTT z zastosowaniem transoptorów i układu dopasowania do sygnałów sterownika GPIO w Raspberry Pi.
Dodatkowo ze względu na dopasowanie i separację sygnału bezpośrednio z toru odbiornika zastosowany jest podwójny przedwzmacniacz o małym wzmocnieniu na układzie operacyjnymTDA 2320. Przedwzmacniacz sumuje również sygnały z toru sterownika i sygnały audio z sieci Echolink.
Oprogramowanie SvxLink pracuje w tzw. trybie REPEATER pozwalając na programowe dodawanie sygnałów:
- tonowych zakończenia emisji,
- po wykryciu odblokowania tonowej (CTSS 67 Hz ) blokady szumów (tzw. roger beep),
- emisji znamiennika telegrafią
- emisji słownej znamiennika i zaproszenia do łączności.
Oprogramowanie nadaje telegrafią znamiennik w trybie automatycznym w trakcie prowadzenia łączności. Znamiennik słowny jest emitowany automatycznie i regularnie o każdej pełnej godzinie z dużą dokładnością w synchronizacji z sygnałem wzorca czasu z Internetu. Znamiennik telegrafią automatycznie jest nadawany w każdej 20-tej i 40-tej minucie godziny.
Dodatkowo został uruchomiony moduł „Parrot” tzw. lokalnej papugi pozwalający na sprawdzenie własnej emisji. Funkcja "papuga" - nagrywa odebraną radiowo relację i odtwarza ją użytkownikowi w celu sprawdzenia "jak wchodzę"
Pracę przemiennika można śledzić w oparciu o amatorski system APRS, taką funkcjonalność również umożliwia oprogramowanie SvxLink ma mapach APRS gdzie widać np. zalogowane stacje z sieci Echolink.
https://pl.aprs.fi/#!mt=roadmap&z=10&call=a%2FER-SR9PS&timerange=3600&tail=3600 - mapa
http://pl.aprs.fi/telemetry/a/ER-SR9PS - telemetria
http://pl.aprs.fi/?c=raw&call=SR9PS - zdarzenia
Przemiennik jest również zarejestrowany na
http://przemienniki.net/przemienniki/70cm/SR9PS
( zapraszam do dodawania nasłuchów i raportów na tej stronie)
Andrzej SP9DVQ sp9dvq@gmail.com